top of page

04.10.2013r. Wycieczka do młyna i piekarni.

Skąd się bierze mąka i chleb? Na czym polega praca piekarza? W jaki sposób przygotowuje się pieczywo? – na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas wizyty w Zakładzie Przemiału Zboża, Państwa Renaty i Wojciecha Stolarskich w Gołkowicach Górnych oraz Spółdzielni Handlowo – Produkcyjnej „Rolnik” w Starym Sączu..

Dzieci zostały bardzo serdecznie przyjęte przez właścicieli i pracowników  młyna i piekarni. Z ogromną ciekawością słuchały opowieści pracowników i oglądały wyposażenie obu zakładów. W młynie przedszkolaki poznały proces powstawania mąki, oglądały ogromne maszyny, poznały rodzaje zbóż i mąki, miały okazję napełniania worków mąką.

W  piekarni obejrzeliśmy pomieszczenie, w którym piecze się chleb. Dowiedzieliśmy się o sposobie produkcji pieczywa oraz produktach potrzebnych do jego wytworzenia. Dzięki uprzejmości Gospodarzy mieliśmy okazję przyjrzeć się przyrządom i maszynom, które w piekarni spełniają ważną rolę – piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków z pieca oraz urządzeniom do mieszania mąki i ciasta chlebowego. Największą przyjemność sprawiło nam delektowanie się pysznymi, świeżymi wyrobami. W obu zakładach zostaliśmy hojnie obdarowani – poza wiedzą, gościnnością i życzliwą atmosferą, także łakociami i świeżymi wypiekami, za co Serdecznie Dziękujemy!

 

 

Składamy serdeczne podziękowania Państwu Renacie i Wojciechowi Stolarskim, właścicielom Zakładu Przemiału Zboża w Gołkowicach Górnych.Panu Stanisławowi Duda kierownikowi piekarni, Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej „Rolnik” w Starym Sączu , oraz pracownikom obu zakładów za  pozytywne ustosunkowanie się do naszych działań programowych, okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

 

 

 

11.10.2013r. Spotkanie z Policjantami

 

11.10.2013r. odwiedzili nasze przedszkole funkcjonariusze Posterunku Policji w Łącku  sierż. szt. Łukasz Żabecki

i st. post. Paweł Poręba. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i w domu. Dzieci usłyszały dużo mądrych rad, dzięki którym  same mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wiedzą, że nie wolno im oddalać się od opiekunów, rozmawiać z nieznajomymi, zaczepiać bezpańskie zwierzęta... Przypomniały sobie również podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i  ulicach. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły akcesoria policjanta; mundur, kajdanki, kamizelka odblaskowa, lizak policyjny, a szczególną radość sprawiło przymierzanie czapki policyjnej. Jednak największą atrakcją była możliwość obejrzenia radiowozu.

 

Serdecznie dziękujemy sierż.szt.Łukaszowi Żabeckiemu i st.post.Pawłowi Poręba 

 

za poświęcony przedszkolakom czas, życzliwość i zaangażowanie w przygotowanie 

 

i aktywny udział w zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych.

 

 

 

 

 

18.10.2013r. Spotkanie z Pielęgniarką

W ramach realizacji zagadnień z edukacji zdrowotnej, gościliśmy w przedszkolu  pielęgniarkę z Centrum Opieki Medycznej TUKAN w Nowym Sączu panią Danutę Pierzchałę, mamę Martynki. Pani Danusia opowiadała dzieciom na czym polega jej zawód, pokazała torbę medyczną wraz z wyposażeniem. Przedszkolaki mogły zapoznać się z przedmiotami, których na co dzień używa pielęgniarka w pracy, rozwiązywały zagadki dotykowe, dowiedziały się  jak należy dbać o zdrowie, a także mogły wcielić się w role lekarza i chorego. Zademonstrowała  nam niektóre proste zabiegi; założenie opatrunku, unieruchomienie chorej ręki. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego lub kolegi serca. Podczas spotkania zaprosiliśmy również panią Danusię do wspólnego czytania. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zaprezentowała  wiersz S. Jachowicza „ Chory kotek”.
Na zakończenie pani pielęgniarka podarowała każdemu dziecku  naklejki z napisem DZIELNY PACJENT, oraz piękny dyplom MAŁEGO RATOWNIKA. My także przygotowaliśmy dla naszego gościa pamiątkowy dyplom z podziękowaniami za miłe spotkanie.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne wraz z dziećmi, składają serdeczne  podziękowania

pani Danucie Pierzchała za poświęcony czas i zaangażowanie

w niezwykle pouczające i interesujące warsztaty dla dzieci z zakresu edukacji zdrowotnej.

 

31.10.2013r. Ratownik Medyczny w przedszkolu

Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach na temat „Pomoc przedmedyczna", z Ratownikiem Medycznym panem Andrzejem Słaby. Dzieci poznały tajniki udzielania pierwszej pomocy, oglądały sprzęt medyczny, dowiedziały się, jak zachować się w obliczu zagrożenia i gdzie zadzwonić po fachową pomoc. Zdobyły praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jednym z najciekawszych, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek próbowały naśladować sztuczne oddychanie i masaż serca. Nauczyły się również właściwego ułożenia człowieka w pozycji bocznej ustalonej i dowiedziały się, jak ważne jest właściwe wykonywanie tej czynności.Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku zagrożenia zdrowia. Zdobyta wiedza sprawiła, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. 

 

21.11.2013r. W pracowni rzeźbiarza. Wizyta u pana Józefa Tokarza

Józef Tokarz – ur. w 1950 r. w Jazowsku, od młodych lat z dużą pasją rzeźbi w drewnie. Pracuje z młodzieżą, mówi, że daje mu to wiele satysfakcji, zwłaszcza, iż jego prace podobają się, a są to rzeźby o różnej tematyce. W drewnie stara się wyrazić swoje artystyczne przemyślenia; inspiracją twórczą jest człowiek i architektura. Pan Józef rzeźbą zajmuje się od dziecka, jest samoukiem. Jego przygoda z drewnem zaczęła się już w przedszkolu, wówczas strugał fujarki i obrabiał patyczki. Niedawno odzyskał pracę, którą wystrugał, kiedy miał pięć lat, teraz nosi ją zawsze przy sobie. Oprócz prac z przedszkola pozostało mu kilka blizn na nogach, powstałych z niewprawnego posługiwania się nożem.
Jak mówi, „serce podpowiada, żeby nie być zwykłym zjadaczem chleba”. Traktuje rzeźbę jako odskocznię od pracy zawodowej i okazję do spotkania z drugim człowiekiem. Wykonuje rzeźby drobne i monumentalne, przede wszystkim postacie. Pracuje w różnych rodzajach drewna.
Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, indywidualnych i konkursowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Prace artysty można było oglądać na wystawach: w Jazowsku – Galeria BWA, w Łącku – Izba Regionalna, w Nowym Sączu – Galeria BWA, Mały Salonik, Civitas Christiana, Dawna Synagoga, w Starym Sączu – Domek na Dołkach, Klasztor św. Kingi, Miejski Ośrodek Kultury, w Zakopanem – Złota Jesień Tatrzańska, w Toruniu – Muzeum Etnograficzne, w Radomiu – Muzeum Wsi Radomskiej, w Warszawie – Stara Kordygarda, Międzynarodowe targi Turystyczne, w Krakowie – Akademia Rolnicza, Włochy – Menconiko oraz w wielu innych miejscach. Jego interesujące rzeźby znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
 
Od dnia 17.11.1986 r. jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, pełniąc różne funkcje – od przewodniczącego Klubu Twórczego w Jazowsku, członka Zarządu, a obecnie  jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego TPSP.
 
Za pracę twórczą został uhonorowany:
w 1987 r. Złota Odznaką „Zasłużony dla Ziemi Łąckiej”
w 2001 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”
w 2003 r. przez Starostę Nowosądeckiego za zasługi dla Ziemi Sądeckiej „Srebrnym Jabłkiem Sądeckim”

 
 

22.11.2013r. Spotkanie z malarką panią Janiną Koza

22.11.2013r. odwiedziła nasze przedszkole malarka, pani Janina Koza. Podczas spotkania artystka opowiedziała przedszkolakom jak powstają jej obrazy, co ją inspiruje do pracy oraz jakich narzędzi i przyborów używa do tworzenia swoich prac. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia plastyczne. Rozmawiały o powstaniu kolorów i znaczeniu barw. Dzieci  z zainteresowaniem oglądały przyniesione przez artystkę obrazy. Najważniejszym momentem na który wszyscy czekali

z niecierpliwością , było wspólne malowanie. Spotkanie z malarką wywarło na dzieciach ogromne wrażenie i na pewno zachęciło  do szukania innych, nowych technik malarskich oraz do rozwijania wyobraźni twórczej.

 

Janina Koza – urodzona w Łącku, mieszka w Jazowsku, jest nauczycielem i bibliotekarzem w ZSG w Jazowsku.
Artystyczne zdolności wykazywała od najmłodszych lat, ale dopiero po maturze przekonała się, że sztuka stanie się częścią jej życia. Swoją pasję rozwijała w pracowni plastycznej w DKK w Nowym Sączu, gdzie miała możliwość zapoznać się prawie ze wszystkimi technikami. Najbardziej jednak podobało jej się malarstwo olejne. Brała udział w plenerach artystycznych, wystawach zbiorowych i indywidualnych doskonaląc swój warsztat i ucząc się od mistrzów.
Jednocześnie pracowała nad ilustracją książkową do poezji wydawanych przez Sądecką Oficynę Wydawniczą i Wydawnictwo Miniatura z Krakowa. W ramach współpracy z różnymi instytucjami kultury projektowała i wykonywała scenografie, okolicznościowe dekoracje, itp. Pracując najpierw w Bibliotece Publicznej w Starym Sączu, a potem w oddziale dla dzieci Sądeckiej Biblioteki Publicznej wykonywała malowidła ścienne o tematyce baśniowej. W latach 90. zaczęła pracę w SP w Jazowsku, wtedy zainteresowało ją bibułkarstwo, origami przestrzenne i modułowe, quilling. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieliła się z uczniami w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć plastycznych.
Tematyka jej prac jest różnorodna. Najpierw pasjonowało ją tworzenie rysunków i obrazów olejnych symbolicznych i surrealistycznych (świadczą o tym przykładowe tytuły obrazów – „Płomień czasu, „Ból”, „Chwilo trwaj” czy „Babel”) , zaś potem zainspirowana pięknem otaczającego świata malowała nastrojowe pejzaże, portrety (zwłaszcza dzieci), kwiaty.
 Obecnie interesują ją tematyka sakralna. Od 2009 r. odkrywa tajemnice jednej z najstarszych i najbardziej trwałych technik malarskich – tempery jajecznej. Tworzy ikony na desce, pokrywając je złotem. Jest członkiem tzw. Grupy krakowskiej przy Ecclesia w Krakowie (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej).

 

Nagrody:
- nagroda w dziedzinie rysunku w Ogólnopolskim Plenerze Malarstwa i Rzeźby w Juracie (1986)
- dwa pierwsze miejsca (malarstwo i grafika) w X Konkursie Plastyki Nieprofesjonalnej Klubu Twórczego TPSP w Nowym Sączu (1989)

 

Za swoją działalność artystyczną wyróżniona:
- Zasłużony dla Ziemi Łąckiej – przez Wójta Gminy Łącko  

27.11.2013r.  Poznajemy pracę krawcowej

Podczas realizacji tematu kompleksowego:  " Ciepło i miło…” najbardziej kompetentną osobą w przybliżeniu dzieciom tajników krawiectwa była zaproszona do przedszkola w dniu 27.11.2013r. krawcowa – pani Anna Nieć, mama Konradka.
Pani Ania rozpoczęła spotkanie krótkim opowiadaniem, w którym opowiedziała dzieciom jak wyglądała praca krawcowej kiedyś, a jak wygląda dziś. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przyglądały się przyborom krawieckim, zapoznały się z wyglądem współczesnej maszyny do szycia.Największą atrakcją dla naszych wychowanków była próba szycia na maszynie, oczywiście pod czujnym okiem naszego gościa. Wspólnie uszyli SZAL dla Św. Mikołaja. Dla przedszkolaków było to nie lada wyzwanie, a zarazem wspaniała zabawa i przygoda.

  29.11.2013r.           Wizyta pana Czesława Soboty, 

                górnika KWK "MURCKI"- STASZIC w Katowicach.

Grudzień to miesiąc , który kojarzy się nie tylko z Mikołajem i świętami , ale także z obchodami święta górników - Barbórką. Dlatego 29.11.2013r. w naszym przedszkolu odbyło się niecodzienne wydarzenie. Tego dnia, w stroju galowym, na spotkanie z dziećmi przybył  dziadziuś Krzysia, pan Czesław Sobota, pracownik Kopalni Węgla Kamiennego MURCKI STASZIC

w Katowicach. Nasz gość wprawił w wielkie zdumienie dzieci, które po raz pierwszy mogły zobaczyć prawdziwego górnika. W trakcie spotkania dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o historii kopalni i o codziennej, ciężkiej pracy górnika. Miały okazję obejrzeć album ze zdjęciami związanymi z pracą kopalni. Zainteresowanie budziły akcesoria których używa górnik podczas pracy, jednak szczególne zainteresowanie wzbudził galowy strój górnika, a przede wszystkim wspaniała czapka z pióropuszem. Pan Czesław nawiązał świetny kontakt z przedszkolakami, chętnie odpowiadał na ich pytania.
Na zakończenie spotkania nasz gość obdarował dzieci słodyczami a przedszkolaki w ramach podziękowań, wręczyły górnikowi symboliczny upominek.
Serdecznie dziękujemy panu Czesławowi za miłe spotkanie w naszym przedszkolu oraz czas poświęcony przedszkolakom. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli spotkać się w przedszkolu i na tą wizytę już teraz,

                                                                   Serdecznie Zapraszamy!

3.12.2013r. Mikołajkowe zajęcia w bibliotece publicznej w Jazowsku

     4.12.2013r.               Wycieczka na pocztę. 

                   Spotkanie z listonoszem, panem Piotrem Stec

    20.03.2014r.          Wycieczka do centrum ogrodniczego                                           FLORAPARK Zbigniewa i Grzegorza Kapłon

        

20 marca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Centrum Ogrodniczego w Jazowsku. Na dużej przestrzeni rosną ozdobne krzewy i drzewka, a w tunelach foliowych rośliny ogrodowe i kwiaty. Dzieci miały okazję przyjrzeć się różnym sadzonkom kwiatowym, podziwiać piękno wiosennych kwiatów drzewek i krzewów, a także kupić wybraną sadzonkę. Pan Kapłon oprowadził nas po terenie ogrodu wyjaśnił dzieciom zasady hodowli różnych roślin, a także pokazał, jak samemu posadzić sadzonkę. Dzieci były bardzo zaciekawione wszystkim w około, zadawały wiele pytań i z wielką uwagą słuchały odpowiedzi.

 

Dziękujemy bardzo Panom Zbigniewowi i Grzegorzowi

 za miłe przyjęcie i ciekawą lekcję przyrody.

21.03.2014r.     Witamy Wiosnę

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - 21 marca - był bardzo kolorowy i wesoły w naszym przedszkolu. Dzieci z rodzicami przygotowały ekologiczne „Marzanny” - symbol zimy. Pożegnaliśmy ZIMĘ w przedszkolnym ogrodzie, po czym wesołym, barwnym korowodem przeszliśmy od Przedszkola nad brzeg rzeki Dunajec, by powitać WIOSNĘ. 

31.03.2014r.    Z wizytą w Szkole Podstawowej

31 marca przedszkolaki odwiedziły Szkołę Podstawową w Jazowsku. Celem naszej wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać w najbliższym czasie. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału w przygotowanych dla nich zajęciach, spotkać się z dyrektorem szkoły oraz obejrzenia niektórych pomieszczeń szkolnych. Zobaczyliśmy jak wygląda stołówka, świetlica, biblioteka i gabinet Dyrektora. Następnie udaliśmy się do sali lekcyjnej, gdzie czekały na nas dzieci z klasy I ze swoją wychowawczynią. Uczniowie pokazali nam jak wyglądają ich książki i zaszyty ćwiczeń oraz przybory szkolne. Razem z pierwszakami bawiliśmy się i uczestniczyliśmy we wspólnych zajęciach. Zajęcia przeprowadziła

mgr Danuta Czajka. Następnie, zaprosiła nas do wykonania pracy plastycznej. Naszym zadaniem było ułożenie puzzli przedstawiających „Panią Wiosnę”. Było bardzo miło, ciekawie i wesoło.

 

 

Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi mgr Bogusławowi Łatka za miłe przyjęcie przedszkolaków oraz jego zastępcy mgr Danucie Czajka za ciekawe zajęcia i serdeczną atmosferę podczas spotkania.

02.04.2014r.   Przedszkolaki w gospodarstwie wiejskim

2 kwietnia 2014 r. w ramach realizowanego tematu związanego z życiem na wsi i pracą rolnika, przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa rolnego Państwa Tadeusza i Michaliny Majerskich, dziadków Mariuszka. Gospodarze opowiedzieli nam o swojej pracy w gospodarstwie, oprowadzili zaciekawionych maluchów po obejściu, pokazując swój dobytek. Zwiedziliśmy cały teren gospodarstwa. Poznaliśmy zwierzęta hodowlane oraz wiele maszyn

i urządzeń. Dzieci dowiedziały się ciekawych rzeczy o hodowli zwierząt i uprawie roli. Na pożegnanie Pani Majerska poczęstowała przedszkolaków pysznymi łakociami.

 

Serdecznie dziękujemy Państwu Tadeuszowi i Michalinie Majerskim za zaproszenie, miłą atmosferę spotkania i oprowadzenie nas po swoim gospodarstwie.

30.04.2014r. W krainie dziecięcych zabaw... wycieczka do UFOLANDU

9.05.2014r.     Spotkanie z weterynarzem

Przedszkolaki gościły panią Sylwię Skrzypiec i lekarza weterynarii Sławomira Gawrona, pracowników GABINETU WETERYNARYJNEGO – TADEUSZ ŚMIERCIAK , ze Starego Sącza. Niespodzianką dla dzieci był przyprowadzony przez naszych gości, piesek rasy West Highland White Terrier, Pusia.

Celem spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt; uświadomienie, że psy, tak jak i ludzie, też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia. Lekarz opowiedział nam jak należy opiekować się psem i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy pies jest chory, jak należy go karmić. Natomiast pani Sylwia opowiadała o zabiegach pielęgnacyjnych dla zwierząt.Przedszkolaki poznały zasady postępowania w kontakcie ze zwierzętami, aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń. Niektóre dzieci opowiadały o swoich pupilach, a Maciuś i Ania przyniosły swoje chomiki. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, z zaciekawieniem słuchając gości. Zadawały dużo ciekawych pytań dotyczących hodowli i pielęgnacji zwierząt.Spotkanie przyniosło wiele miłych wrażeń, radości i cennych informacji dla naszych wychowanków.

 

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za dostarczenie nam tylu cennych rad, pięknych opowieści o zwierzątkach i wspaniałych przeżyć.

  29.05.2014r.                 "Prośba książki do dzieci"

                              zajęcia w Bibliotece Publicznej w Jazowsku

02.06.2014r. Gminny Dzień Dziecka

bottom of page